פרטים חשובים לצפייה באתר
תיאור

"צבע הדברים"

קבוצת ״צבע הדברים״ בנמל תל אביב

קבוצת ״צבע הדברים״, שנעדרה מהזירה האמנותית בשנתיים האחרונות בשל הקורונה, מציגה במהלך חודש אפריל 2022 בנמל תל אביב.

הקבוצה, שהוקמה לפני שלושה עשורים על ידי ברוריה הסנר, מונה כיום למעלה ממאה יוצרים. חלק נכבד מהם הציגו בתערוכות יחיד בארץ ובחו״ל ועבודותיהם נכללות באוספים פרטיים וציבוריים.

מקום: נמל תל אביב, מבנה מס׳ 8 ליד מגה ספורט
תאריכים:  2-30 באפריל 2022

הכניסה לתערוכה חופשית והעבודות מוצעות למכירה

קבוצת ״צבע הדברים״ מקיימת במהלך חודש אפריל 2022 תערוכה בנמל תל אביב, שכוללת למעלה ממאה עבודות בפורמט קטן. התערוכה מציגה את ההתמודדות האישית עם ממדיו הקטנים של הבד שכן ככלל, היצירה האמנותית של חברי קבוצת ״צבע הדברים״ חופשית ממגבלות גודל והיצירות מאופיינות לרוב במידות גדולות.

אתגר הגודל הוכתב בעיקרו ע״י חלל התצוגה אבל הבחירה המושכלת להתמודד עם אתגר זה, מותאמת גם למאפייניה המובהקים של המציאות שאנו חיים בה: התפוצצות מידע, אינסוף גירויים בערוצי המדיה השונים, סף קשב נמוך וחיפוש מתמיד אחר הגירוי הבא שיצליח ללכוד את תשומת הלב לפרק זמן מרבי.

מדיומים תקשורתיים דוגמת טוויטר וטיקטוק התאימו את המודל שלהם למאפיינים אלה והגבילו את המלל ל-140 תווים (טוויטר) או למספר שניות של סרטון (טיקטוק) שלאחריו הצופה ממשיך ועובר לגירוי הבא. בעבודה על יצירה קטנת ממדים אין אולי את אותה מידה של חופש ותנופה כמו בעבודה גדולת ממדים, אבל היא כרוכה בתימצות ובזיקוק של ה״אני המאמין״ של האמן/ית.

הגבלת גודל היצירות בהתאמה לחלל נגזרת גם מהדרך בה אנו מתבוננים ביצירה גדולת ממדים או להבדיל, ביצירה בפורמט קטן.

ההתבוננות ביצירה גדולת ממדים מחייבת מרחב הסתכלות המתבטא במספר מנחי גוף וזוויות מבט שונות: ממרחק, מקרוב, מלפנים, מהצד, כשכל מנח מתבצע מזווית הסתכלות אחרת מבחינת הצופה. התבוננות כזאת עשויה להביא לגיבוש תפיסה שונה של אותה יצירה עצמה. מטבע הדברים, מנחים אלו אינם מתאפשרים בחלל תצוגה קטן. לאתגר שהצבנו בפנינו בדמות יצירה קטנת ממדים יש יתרון בחלל הגלריה הואיל והוא מאפשר לצופה בחינה של היצירה במבט אחד, כולל, מכיל, ללא צורך בשינוי מנח או זווית הראש. המבט תופס את היצירה כולה באחת והמתבונן מפתח אתה דיאלוג מיידי.

ההגדרה של ציור כיצירת אמנות אינה מותנית בממדיו. היא נמדדת, בין היתר, ביכולת האמן להמשיך את הדיאלוג הפנימי שהחל בו בתהליך היצירה האמנותית על ידי פתיחת ערוץ תקשורת נסתר שיחבר בינה לבין עולמו הפנימי של הצופה בה.

לטעמנו, העבודות המוצגות בתערוכה הינן בבחינת ״כרטיס ביקור״ של כל אחד מהיוצרים ומביאות לידי ביטוי מזוקק את כתב היד הייחודי לו, שבא לידי ביטוי ביצירה האמנותית ללא כל קשר לממדיה.

רחל אשכנזי, אפריל 2022

בקרו אותנו גם באינסטגרם: @matterofcolor ובאתר: matterofcolor.net

.